2018

18. Literární Zarafest
Na sever!!!
poslední prázdninový víkend 2018 v Děčíně

Víte, jak se dostanete Na sever!!!? Zálesácké příručky nabízejí řadu ověřených možností. Např. podle hvězd, podle lišejníků či podle pařezů. Na přelomu srpna a září však sever určíte zcela určitě podle literatury, která od roku 2000 zní na Literárním Zarafestu, třídenní přehlídce slova, výtvarna a hudby.

Pozvat Na sever!!! do Děčína různorodé umělce, je pro Zarafest letitou ambicí. Podívejme se tedy, co nás letos čeká.

Začneme již ve čtvrtek v 19 hodin, jak se stalo od roku 2013 tradicí, a po půlročním spánku za zvuku zvonu z kostela sv. Františka z Assisi probudíme opět na chvíli k životu vitrínku Ukradené galerie, kde svá výtvarná díla představí jihlavský básník Aleš Kauer, Na sever!!! dorazí se svou hudebně komponovanou performance MΛKE UP NOT WΔR, již od 20 hodin představí v baru Bodenbach.

Letošní ročník však láká Na sever!!! také z dalších důvodů. Děčínský label Červený kůň Františka Řezníčka dlouhodobě vydává různé hudební skupiny. Tentokrát se z jeho stáje představí Acute Dose z Brna, Nauzea Orchestra z Prahy či projekt básnířky Oliny Stehlíkové Vejce/Eggs za doprovodu původně děčínského muzikanta Tomáše Brauna.

Na sever!!! po loňské neobvyklé výstavě umělce v surovém stavu Oty Prouzy se letos opět obracíme na básníka Jaromíra Typlta, jenž pro galerii Artmateriál připravil prezentaci obrazů zesnulého ústecké výtvarníka Zdeňka Koška. Výstava nese název Bouřková situace.

Do Děčína Na sever!!! už od roku 1997 míří básničtí uchazeči a uchazečky o Literární cenu Vladimíra Vokolka, jediného významnější básníka, která zde za normalizace žil. Páteční večer v baru Bodenbach představí oceněné z předchozích ročníků, z nichž řada již má za sebou svůj debut.

Na sever!!! také v sobotu odpoledne dorazí autoři, jejichž tvorby si dlouhodobě vážíme a jsme rádi, že přijal pozvání. Básníci Karel Škrabal a Milan Ohnisko, původně pocházející z Brna, přijedou Na sever!!! ale z Prahy, stejně jako jediná básnířka sobotního programu Petra Strá. Tuto trojici doplní renomovaní prozaici, každý jiného ražení, Jiří Hájíček z Českých Budějovic a pražští Jáchym Topol s Petrem Stančikem.

rf

Program

MAPA

Čtvrtek: 30. 8. 2018
19.00 Ukradená galerie – Aleš Kauer
20.00 Bar Bodenbach – MΛKE UP NOT WΔR (performance)

Pátek: 31. 8. 2018
18.00 Artmaterial
Zdeněk Košek – Bouřková situace (olejomalby)
Úvodní slovo: Jaromír Typlt

19.00 Bar Bodenbach, vstupné 50 Kč
Básníci a básnířky Literární ceny Vladimíra Vokolka
Tereza Šustková
Ondřej Hložek
Žaneta Lichtenbergová
Matouš Holada
Eliška Kremlová
Šimon Leitgeb
Moderuje: Josef Straka
Hudba: Miloš Svoboda

Sobota: 1. 9. 2018
15.00 Růžová zahrada děčínského zámku, vstupné 100 Kč
Jiří Hájíček
Petr Stančík
Petra Strá
Karel Škrabal
Milan Ohnisko
Jáchym Topol
Vejce/Eggs - Olga Stehlíková + Tomáš Braun
Moderuje: Josef Straka
Hudba: Acute Dose / Nauzea Orchestra
Workshop: Monika Svobodová

* * *

Fotky od Dimy na Google Pics

Fotky od Emilie Mrazíkové dole:

Fotky: